غزل فرهادی
مقالات ، یادداشت ، تحلیلها ، اطلاعات عمومی ، www.G-Farhadi.ir

نفر
تاریخ : شنبه 7 دی 1392

غزل فرهادی

مدیر مسئول و صاحب امتیاز نشریه طلوع بیداری

آسیب شناسی فرهنگی و اجتماعی شهر ها

 

 

فرهنگ مجموعه ای است پیچیده‌ از  دانش‌ها ، باورها، هنرها ، قوانین ، اخلاقیات ، عادات  و ... و هرچه که فرد به عنوان عضوی از جامعه از جامعه ی خویش فرا می‌گیرد. از این رو فعالیتهای فرهنگی و اجتماعی در جوامع مختلف بشری و شهرها که مدیران و گردانندگان آن امروزه اصلی ترین برنامه ریزی ها را برای این حوزه اندیشه می کنند ، از مسائل و مسالح سازنده ی زیربنایی فکری و ساختاری است .

اندیشه ی مدیران برای تعالی فرهنگ و فعالیتهای اجتماعی در شهرها در عصر حاضر ، درعرصه های گوناگون به چشم می خورد همچون احداث‌ خانه‌های‌ فرهنگ‌ و فرهنگسراها، كتابخانه‌، مراكز ورزشی‌، كمك‌ به‌ بهسازی‌ مدارس‌ و مساجد، اجرای‌ طرح‌های‌ متعدد فرهنگی‌ با مشاركت‌ نهادها ، انجام فعالیتهای اجرایی و آموزشی فرهنگی و ... که بستر سازی مناسب و افق روشنی‌ از ماموریت های فرهنگی‌ و مجموعاً برای ارائه ، اشاعه ، ارتقاء و ترویج فرهنگ است که طراحی‌ و توسط متولیان امر در راستای مدیریت شهرها در جریان است‌  .

در این میان بدلیل وجود برخی مسائل بحرانی موثر بر جوامع در شهر ها مخصوصا شهرهای کلان کشورمان در ابعاد گوناگون‌ بویژه در عرصه‌های‌ اجتماعی‌ چالش‌های‌ گوناگونی‌ را در انجام‌ فعالیت‌ها داشته‌ است‌ كه‌ بعضاً زمان آمادگی‌ جهت‌ شناخت ، تحلیل‌ و  یافتن راه حل‌ مسایل  و معضلات‌ نیست و با توجه به اینکه انجام‌ فعالیتهای اجتماعی و فرهنگی‌ بدون تفکر ، برنامه ریزی و آگاهی ،‌ معمولاً آسیب‌ رسان بوده و این دست برنامه ها تاثیر منفی  نیز خواهد بود .

با اشاره به برخی موضوعات کلیدی و محوری مدیریت شهری در راستای فرهنگی مانند :

توجه فرهنگی‌ بعنوان‌ اصلی ترین مسئله‌ در اقدامات‌ مدیران شهر‌ 

تبلیغات‌ و اطلاع‌ رسانی‌

موسسات مردم نهاد‌ و مسائل پرامون NGO ها

وظایف فرهنگی گردانندگان شهر ،‌مراسم‌ و مناسبات‌

پتانسیلهای انسانی و چالش‌های‌ پیش رو در منابع‌ انسانی‌

چالش‌های‌ پیش رو در منابع‌ مالی

حدود فعالیت‌های‌ فرهنگی‌ و اجتماعی‌ مدیریت شهری

به نظر بنده یکی از موضوعات مهم و حائز اهمیت در مهندسی فرهنگی و فعالیتهای اجتماعی پرداختن به آسیب شناسی فرهنگی و اجتماعی در شهر ها  است ، از آنجا که اهداف آسیب شناسی فرهنگی و اجتماعی و ... برای شناسایی ، تشخیص و ترمیم است با این راهکار به راه حل های مناسبی در فرایند مسائل و مشکلات پیش روی مربوط به فعالیتهای مذکور می توان دست یافت که وجود مرکز مطالعات و ارائه دستاوردها و نتایج پژوهشهای این مرکز پشتیبان موثری است بر روند آسیب شناسی در حوزه های مختلف علمی و فرهنگی .

در پایان باعنایت به تجاربی که تا کنون در مسیر فرهنگی کسب نموده ام حوزه فعالیتعای فرهنگی و اجتماعی را یکی از حساس ترین و دشوارترین و در عین حال یکی از شیرین ترین و عرفانی ترین حوزه ها می دانم که احساس لزوم توجه ویژه مدیران و اختصاص منابع مالی مناسب جهت اقدامات فرهنگی مشهود است .

امیدوارم چکیده مطالب عنوان شده در زمینه فرهنگی و بویژه ضرورت آسیب شناسی مورد توجه خوانندگان محترم قرار گرفته باشد .

 ارسال توسط غزل فرهادی
صفحات ویژه
پیوند های روزانه
نظر سنجی
این وبلاگ را به چه میزان جهت ارتقاء فرهنگ عمومی مناسب میدانید ؟

آرشیو مطالب
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic