غزل فرهادی
مقالات ، یادداشت ، تحلیلها ، اطلاعات عمومی ، www.G-Farhadi.irدر كشور ما اوقات فراغت جوانان و نوجوانان خارج از اوقاتی كه صرف رفتن مدرسه،انجام تكالیف مربوط به مدرسه،كارهای خانه و یا اجرای دستورات اولیای منزل و یا كار اقتصادی است كه باید برای پر كردن اوقات فراغت برنامه ریزی شود. این ایام می تواند در شكوفایی استعدادها نقش مهمی داشته باشد.

همچنین اگر بر جوانان و نوجوانان نظارت نشود این ایام می تواند به عنوان تهدید جدی تلقی شود زیرا بسیاری از مشكلات و ناهنجاری ها از سوی برخی جوانان و نوجوانان در ایام تعطیل و زمان بیكاری آنها صورت می گیرد و این نشان دهنده اهمیت ویژه این دوران است كه توجه و برنامه ریزی خاصی را می طلبد.

بنابراین اگر طرح و نقشه زندگی و كار جوانان و نوجوانان با برنامه هایی كه برای اوقات فراغت خود تنظیم می كنند مغایرت داشته باشد و یا تفریحات و فعالیتهای فراغتی آنها با هنجارهای فرهنگی جامعه در تضاد باشد اوقات فراغت به یك آسیب اجتماعی بدل خواهد شد.

هر كاری كه غیر از كار و حرفه روزانه فرد،به اختیار او در ساعت های فراغت انجام شود اعم از تفریح یا انجام كاری سخت و عقب افتاده بخشی از گذراندن اوقات فراغت محسوب می شود زیرا برخلاف كار روزانه هیچ اجباری برای آن ندارد و می تواند زمان آن را تغییر دهد.


لحظه های فراغت برای جوانان می تواند هم سازنده و مفید و هم مخرب و ویرانگر باشد به عبارتی نداشتن هدف و بی برنامگی سبب پیدایش فراغت های بیمارگونه و انواع انحرافات و بزهكاری در جامعه می شود.

بی توجهی والدین به نحوه گذراندن اوقات فراغت جوانان و نوجوانان،در تابستان سبب می شود كه در اغلب مناطق شهری به ویژه كلانشهرها،خیابانگردی و رفتن به پاركها و بازدید از مجموعه های تفریحی یكی از راههای گذراندن اوقات فراغت باشد.

با توجه به ویژگیهای فرا محلی می توان انتظار داشت كه هر لحظه سیل عظیمی از نیروهای آزاد شده جوانان و نوجوانان كه به فعالیتهای جمعی و گروهی تمایل دارند.

هیجانات انباشته آنان تخلیه شود و در زمینه بروز هر گونه حادثه،فعالیت مهارنشدنی را فراهم آورند.اوقات فراغت در طول سال وجود دارد از این رو خانواده ها باید بیاموزند كه چگونه از آن استفاده كنند.

برخی از جوانان و نوجوانان بیشتر اوقات فراغت خود را در خانه می گذرانند به خاطر همین كمتر می توان بر رفتار آنها در خانه نظارت كرد.

انواع بازی كامپیوتری نیز جوانان و نوجوانان را منزوی كرده و حتی سبب چاقی و بیماریهای روحی و روانی شده است.براساس یافته های پژوهشگران جوانان و نوجوانانی كه اوقات فراغت مفید و مطلوبی دارند از لحاظ اقتصادی بازده مطلوب تری دارند و عمر بیشتری می كنند.

چگونگی گذران اوقات فراغت بر ابعاد زندگی اجتماعی،فرهنگی و حتی سیاسی جوانان اثر می گذارد همچنین اوقات فراغت مطلوب به افزایش سطح شعور و آگاهی و تبادل افكار منجر می شود و بینش جوانان و نوجوانان را به زندگی و آینده تقویت می كند.

در بسیاری از كشورهای دنیا،برنامه ریزی برای اوقات فراغت اولویت دارد و مختص به فصل خاصی از سال هم نیست اما در كشور ما،كمی به فصل تابستان مانده همه به فكر اوقات فراغت جوانان و نوجوانان و برنامه ریزی برای آنها می افتند كه این یكی از ضعف های مدیریتی و برنامه ریزی در كشورمان می باشد.

در مجموع برنامه ریزی مسئولان برای اوقات فراغت جوانان و نوجوانان باید نخست احساس رضایت و شادی آنها را به همراه داشته باشد و سپس با آموزش و برنامه های فرهنگی،علمی و پرورشی جوانان و نوجوانان را به سمت زندگی متعال سوق دهد.

ارسال توسط محسن پور اسماعیل
صفحات ویژه
پیوند های روزانه
نظر سنجی
این وبلاگ را به چه میزان جهت ارتقاء فرهنگ عمومی مناسب میدانید ؟

آرشیو مطالب
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic