غزل فرهادی
مقالات ، یادداشت ، تحلیلها ، اطلاعات عمومی ، www.G-Farhadi.ir

نفر
تاریخ : سه شنبه 17 دی 1392

حیدر مردانه - کارشناس امور فرهنگی و اجتماعی

توسعه فرهنگ با رویکرد مطالعه

پاسخگوی نیازهای مادی و معنوی مردم

 

همانگونه که معرف جوامع بشری در ابعاد گوناگون و گستره ، فرهنگ و هویت فرهنگی یک جامعه است ، توسعه فرهنگی نیز منجر به خود باوری در آن جامعه می گردد که این موضوع خود برای ساختار مناسبتر ، شکل گیری و هویت فرهنگی جامعه تاثیر شایانی خواهد داشت.

جامعه با ارتقاء و توسعه فرهنگی ، با دیدگاه ارج نهادن به ارزش های ملی و همچنین محلی ، می تواند از طریق برنامه ریزی های فرهنگی و اجتماعی که مطالعه یکی از آنهاست ، به نیازهای اقوام و ملل خود ، خواه معنوی و یا مادی پاسخ دهد . 

در جوامع امروزی که دانش علمی مردم روز به روز در حال افزایش است ، برای توسعه و ارتقاء فرهنگ همگام با پیشرفت علمی و دانش ، علاوه بر اقدامات شایسته ای که تا کنون انجام گرفته است ، باید از سوی دست اندرکارن و مسئولین ملی و همچنین مدیران محلی ، بویژه در شهرهای کلان و مادر شهرها ، تمهیداتی نوین و متناسب با فضای کنونی جامعه اندیشیده شود .


نظر به اینکه در شهرهای کلان کشور و بخصوص مادر شهرها ، و اینکه مادر شهر ( متروپلیس ـ Metropolis ) با حجم بالای جمعیتی موجود که حداقل یک میلیون نفر جمعیت در خود جای داده است و بر ناحیه ای دارای ۵ تا ۳۰ میلیون نفر جمعیت مسلط می باشد و همچنین گستردگی آن به لحاظ پهنه و مساحت که حداقل۵۰۰ هزار نفر در فاصله زمانی ۴۵ دقیقه تا مرکز شهر در آن زندگی می کنند ،  لازمه برنامه ریزی های فرهنگی دقیق و کارشناسی ، بدلیل  نیاز به موارد اشاره شده ، بیشتر احساس می گردد.

لازم به ذکر است که در بعضی از شهرهای ایران با توجه به ضعف شرایط زیرساختی و ارتباطات  و عدم وجود برخی زمینه های مناسب  جغرافیایی ، اقتصادی ، فرهنگی و همچنین زیرساختهای درون شهری و بین شهری ، امکان ارتقا فرهنگی در این شهرها اغلب فراهم نیست مگر درمواردی که شرایط زیرساختی و ارتباطات بگونه ای باشد که این امر را ممکن سازد یا افراد برای دستیابی به نیازهای فرهنگی و آگاهی دنیای پیرامون خود علاقمند باشند .

در این میان ، بررسی های مختلف در خصوص فرهنگ ، بیشتر گویای این موضوع هستند که اقوام و مللی كه مطالعه در جامعه آنها از اولویتها در برنامه ریزی های فرهنگیشان بوده و موضوع مطالعه ، كتاب و كتابخوانی در راستای ارتقاء فرهنگ در میانشان رواج گسترده ای داشته است، توانسته اند فرهنگی ماندگارتر و پویاتر از خود به جای بگذارند و میراث فرهنگی و گنجینه های معارف و دستاوردهای عالمان و فرهیختگان خود را به آیندگان انتقال دهند . 

از آنجایی که تاکید بر ارتقاء سطح فرهنگ مطالعه ، یکی از مهمترین اهداف این نوشتار می باشد، به همراه اهمیت مطالعه ، کتاب و کتابخوانی و امکانات دیگر مثل کتابخانه ها ، كتاب های دیجیتال و فضاهای مجازی و نیز لزوم آشنایی با شیوه های نوین مطالعه لازم می باشد.

برای رسیدن به این هدف ، یعنی ترویج مطالعه و زیرساخت فرهنگی برای آن، باید راهكارهای مناسب و منطقی ارایه شود تا فرهنگ مطالعه در جامعه و همچنین جوامع کشورمان اجرایی گردد .

مقام معظم رهبری در خصوص فرهنگ کتابخوانی می فرماید:

·         این باید یك سیره و سنت در بین مردم ما بشود كه كتاب بخوانند و به بچه هایشان یاد بدهند.

·         كتابخوانی باید مثل خوردن و خوابیدن و سایر كارهای روزانه در زندگی مردم وارد شود .

اهمیت غنی سازی اوقات فراغت جوانان و گسترش مؤلفه های فرهنگی در جامعه برای آنان ، بویژه در محور مطالعه را میتوان به موضوعات اشاره شده دیگر نیز افزود .

در آخر باید به این نکته اشاره داشت که در راستای توسعه و ارتقاء فرهنگ ، راههای گوناگونی وجود دارد و مطالعه کتب مختلف ، مطبوعات ، مقاله ها ، وبلاگها و ... تنها یکی از راههای آن است و امیدوارم که همه ما با بینش و بصیرت جهت تحقق برنامه ریزی ها برای مدیریت شهری و جامعه همت گماریم تا همواره و همگام با پیشرفت در زمینه های گوناگون ، شاهد ارتقاء فرهنگی در سطوح بالاتری باشیم .
برچسب ها: متروپلیس، مطالعه، فرهنگ، نیازهای مادی و معنوی، Metropolis، حیدر مردانه،
ارسال توسط حیدر مردانه
صفحات ویژه
پیوند های روزانه
نظر سنجی
این وبلاگ را به چه میزان جهت ارتقاء فرهنگ عمومی مناسب میدانید ؟

آرشیو مطالب
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات