غزل فرهادی
مقالات ، یادداشت ، تحلیلها ، اطلاعات عمومی ، www.G-Farhadi.ir

نفر
تاریخ : چهارشنبه 2 بهمن 1392

غزل فرهادی  -     مدیر مسئول و صاحب امتیاز نشریه طلوع بیداری


شهــــــــــر نیازمند

عمران ، فرهنگ و  زیرساخت

برای شهرنشینی

 

امروزه پیدایش و توسعه شهرنشینی به گونه ایست که رشد جمعیت شهری بر توسعه پیشی گرفته و مسایل گسترده ای را در شهر پدید آورده است از این روی باید برنامه های مختلفی را طراحی و در نظر گرفت .

این برنامه ها از نوع فرهنگی و اجتماعی است به این معنی که حقوق شهروندی در بخش های گوناگون کشور لحاظ و برنامه ریزی کالبدی هم آهنگ با مفهوم و حقوق شهروندی در بخش های مختلف پیاده شود.

تقویت احساس شهروندی و مشارکت مردم می تواند به عنوان یکی از راه کارهای اساسی در حل مشکلات شهرهای بزرگ نقش عمده را بازی کند و آموزش از دیگر مقوله ها در این بخش است آموزش و توانمند سازی شهروندان برای ارتقای دانش ، تقویت مهارت ها،كسب عادت های صحیح زندگی اجتماعی و بروز رفتار های مطلوب شهروندی بویژه در راه بهره گیری مناسب از امكانات شهری از جملۀ مهم ترین ضرورت دستگاههای تولید فرهنگ در كلان شهرها می باشد .

از دیگر راهکارها  رفع معظلات و مشکلات شهری امروزه یکی از کارآمدترین ساز و کارهای مدیریت شهری در ارتفاء و توسعه فرهنگ شهروندی و بهره‌مندی از فرایند آموزش همگانی و شهروندی می‌باشد و رکود فرهنگی -اجتماعی در مدیریت شهری و همچنین باعث فراهم نشدن شرایط توسعه پایدار شهری از موجبات عدم توجه به آن خواهد بود.

در واقع منظومه ارتقاء فرهنگ شهروندی، و یا به عبارت بهتر منظومه توسعه فرهنگ شهروندی در حقیقت منظومه مدیریت فرآیندهای آموزش فرهنگ شهروندی است و اگر همه اقدامات فقط در یک موضوع متمرکز شود قطعا ثمره مفیدی نخواهد داشت. مثلا تاکید بیش از حد حتی بر آموزشهای رسمی منتهی به نتیجه نخواهد بود. ترویج و آموزش فرهنگ شهروندی تنها از طریق اقدامات همه جانبه و چندرسانه ای و کمک رسانه ها میسر خواهد بود .

در این میان رسیدگی و نگاه بیشتر به مساول عمران و آبادانی در شهرهای نوپا و تازه تاسیس حائز اهمیت بوده و مشاهده گردیده که شهرهای از این دست با توسعه عمران و ابادانی استعدادمطلوبی در فراگیری آموزشهای فرهنگی و شهروندی داشته اند .

امید است در استان البرز با عنایت به نو پا بودن و تشکیل شهر ها و شهرستانهایی در این استان به موضوع عمران و آبادانی و فرهنگ و مسائل مرتبط با آن به صورت زیربنایی و با وضع موجود شهرهای مذکور اقدام مناسبی از سوی مسئولین شاهد باشیم .
برچسب ها: توسعه، مشارکت، ارتقاء فرهنگ، شهر نشینی،
ارسال توسط غزل فرهادی
صفحات ویژه
پیوند های روزانه
نظر سنجی
این وبلاگ را به چه میزان جهت ارتقاء فرهنگ عمومی مناسب میدانید ؟

آرشیو مطالب
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic