غزل فرهادی
مقالات ، یادداشت ، تحلیلها ، اطلاعات عمومی ، www.G-Farhadi.ir

نفر
تاریخ : شنبه 6 دی 1393

فــــرهادی

کارشناس روانشناسی و مشاور مسائل عمومیفرهنگ مادی و فرهنگ معنوی

فرهنگ را معمولا با تعاریف متعددی معرفی می نمایند ولی میتوان به معنایی متفاوت، تلاشهای مردم برای رفع نیازها و تقابل با عوامل طبیعی تعریف نمود که به دو گونه عمده ی فرهنگ مادی و فرهنگ معنوی شناخته میشود. فرهنگ مادى به مجموعهٔ پدیده‌هائى گفته می شود مانند هر آنچه ملموس و محسوس است از جمله :  ...

ابزارهاى کار، وسایل صنعتى و کشاورزی، لباس ، لوازم خانه ، داروهاى شیمیائی، فنون پزشکی، وسایل تولیدی، ساختمان و بنا و دست ساخته‌هاى دیگر انسانها که قابل اندازه‌گیرى با موازین کمى و علمى است و به‌عبارت دیگر فرهنگ مادى در واقع مشتمل بر کلیه دست‌آوردهاى مادى یا تکنولوژى است که در جامعه وجود دارد و عناصر فرهنگی دیگری چون هنر، زبان، ادبیات، فلسفه، سیاست، افکار و عقاید، نحوه فکر و استدلال قوانین و علوم را فرهنگ معنوی می توان بر شمرد .

 فرهنگ مادی و معنوی به جهت ماهیتی که دارند به اندازه برابر دارای توسعه و تحول نیستند ، زیرا فرهنگ معنوی، ریشه‌دارتر، عمیق‌تر و گسترده‌تر است و معمولا سرعت تغییر آن نسبت به فرهنگ مادی بسیار کمتر است. و در دوره های مختلف در فرهنگ مادی تحولات و دگرگونی ها سریعتر اتفاق می افتد که موجب پس افتادگی یا تاخر فرهنگی می گردد که به واسطه شکاف بین این دو فرهنگ است. تأخر فرهنگی، پس افتادن یک عنصر فرهنگی از دیگر عناصر فرهنگی است در حالی که فرهنگ معنوی تنه اصلی فرهنگ جامعه و ملی است.

فرهنگ معنوی توان روحی و نیروی حیاتی یک ملت را مشخص می‌کند، و این فرهنگ را باید بسیار عزیز داشته و برای حفظ آن تلاش کرد ، زیرا فرهنگ معنوی نشانگر تعالی و فرازگاه حیات یک ملت است ، به جهت اینکه هر فرهنگ دارای تعاریفی از واقعیت های زندگی است که بواسطه آن، معارف ملت را شکل می‌دهد، این مفاهیم شامل اساطیر، اعتقادات مذهبی، باورهای اساسی، تئوریهای علمی و امثال آن می باشد. مثلاً در فرهنگ اسلامی اعتقاداتی در مورد خلقت انسان، آینده بشریت و ماهیت وجود و رابطه خالق با مخلوق و غیره وجود دارد.

دین نمونه بارز فرهنگ معنویست و هرچند که برخی افراد فرهنگ مادی را فقط تمدن نامیده اند اما از دیگاه روانشناسی فرهنگ مادى و معنوی به آسانى از یکدیگر جدایی پذیر نیستند . چون این دو مقوله اساسی ، با هم پیوستگى و وابستگى متقابل دارند. پیوستگى فرهنگ مادى و معنوى ممکن است در ظاهر نمایان و ملموس نباشد ، ولی باتفکر و بررسی و تحقیق حتی با دقت نظر می توان به  تأثیرات وتقابل این پیوند پی برد.

به طور مثال مراکز علمی ، فرهنگی و مذهبی از نمونه های فرهنگ مادی است که ارتباط موثری در فرهنگ معنوی دارند ، مانند بنای مسجد که محلی است برای فعالیتهای مذهبی که همان فرهنگ معنوى دین اسلام است .

در پایان دوباره به لزوم توجه و حفظ فرهنگ ، هم مادی و هم معنوی را متذکر می شوم و امید دارم تلاش برای ایجاد فرهنگ مادی جهت حفظ و گسترش فرهنگ معنوی را از سوی توانمندان و دستندرکاران و همچنین مدیران جوامع مختلف شهری و... شاهد و ناظر باشیم .
طبقه بندی: فرهنگی،  اجتماعــی،  علمی، 
برچسب ها: فرهنگ، تاخر فرهنگی، فرهادی، فرهنگ مادی و معنوی، تعاریف فرهنگ،
ارسال توسط غزل فرهادی
صفحات ویژه
پیوند های روزانه
نظر سنجی
این وبلاگ را به چه میزان جهت ارتقاء فرهنگ عمومی مناسب میدانید ؟

آرشیو مطالب
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات