غزل فرهادی
مقالات ، یادداشت ، تحلیلها ، اطلاعات عمومی ، www.G-Farhadi.ir

نفر
تاریخ : یکشنبه 28 تیر 1394

حیدر مردانه ­­­- کارشناس امور فرهنگی و اجتماعی

تکنولوژی و فرهنگ

 تاثرات آن بر یکدیگر

و جوامع بشری

* تکنولوژی

تکنولوژی ترکیبی است از مهندسی و علم و ماحصل و ثمره پژوهش و  تحقیقات با دانش فنی که با دخل و تصرف در طبیعت قابلیت  تبدیل شدن به محصولی تجاری و غیر تجاری را داراست از جمله ماشین های اداری و غیر اداری ، ماشین آلات صنعتی، کامپیوترها و نرم افزار ، آفت زداها ، مایکروویوها ، سدها، هواپیماها و سفینه ها و...

... همچنین زیرساختهای اساسی برای طراحی، تولید، فراوری ، اجرا و تعمیر محصولات فنی از زمان طراحی آنها تا بهره بهرداری و ارائه خدمات.

* فرهنگ

فرهنگ مجموعه ای است پیچیده‌ از  دانش‌ها ، باورها، هنرها ، قوانین، اخلاقیات ، عادات  و ... و هرچه که فرد به عنوان عضوی از اجتماع از جامعه ی خویش فرا می‌گیرداز این رو فعالیتهای فرهنگی و اجتماعی در جوامع مختلف بشری و شهرها که مدیران و گردانندگان آن امروزه اصلی ترین برنامه ریزی ها را برای این حوزه اندیشه می کنند ، از مسائل و مسالح سازنده ی زیربنایی فکری و ساختاری است .

با توجه به تعاریف عنوان شده از فرهنگ و تکنولوژی روشن است که دیدگاه های گوناگونی برای بیان این دو مقوله وجود دارد و تاثیر این دو بر یکدیگر را از منظر مختلفی بررسی و تعریف می نمایند .

تکنولوژی میتواند روشی جدید و مناسب برای فعالیت های مدیریتی در اماکن ، ارگان و یا سازمانها باشد . از دیدگاه دیگری ، تکنولوژی نتیجه بررسی ها ، پژوهش ها و تحقیقات برای فرآوری ، بهره برداری و بدست آوردن تولیدات بهتر از پیش است و همچنین از منظری دیگر تکنولوژی را وسیله ای برای  تولید محصولاتی با توجیه اقتصادی مناسب میدانند و در نهایت تکنولوژی فرآیند بسیار مفیدی است که در اشکال مختلف وجود دارد و رفاه را برای زندگی به همراه دارد .

تاثیر تکنولوژی در فرهنگ یکی از نتایج عنوان شده در تمام افکار و دیدگاهها بوده است ، گسترش فرهنگ از طریق اطلاع رسانی و بالاخص توسط ثمره تکنولوژی  ، از جمله رسانه ها با ابزار رادیو ، تلویزیون ، سیگنالهای ارتباطی ، اینترنت و ... اصلی ترین مباحث گفتگو ی افراد می باشد .

حال اینکه فراگیری علم و دانش و افزایش اطلاعات و معلومات ، نمونه بارز فرهنگ در اعصار مختلف می باشد و اینکه رشد این فرهنگ است که موجب بروز تکنولوژی می شود که ارتباطات را ( به اعتقاد اینجانب بهترین ثمره تکنولوژی در نهایت ایجاد ارتباطات حتی در سطح جهانی است ) در کنار دیگر ثمرات خود فراهم نموده است که با توجه با تاثیر پذیری بالای فرهنگ ها از یکدیگر باعث تبادل فرهنگ برای تغییرات ، اصلاح ، گسترش و همچنین پویایی فرهنگ می شود .

با بیان این مطلب فوق میتوان بر تاثیر عمده فرهنگ بر تکنولوژی و متعاقبا تکنولوژی بر فرهنگ نیز پی برد .

در پایان نظر به تاثیر فزاینده و فراوان تکنولوژی و فرهنگ بریکدیگر باید فرهنگ شیوه های استفاده مناسب از ابزار های تکنولوژی لحاظ گردد ، زیرا امکان فرهنگسازی های نا مناسب و به عبارتی تهاجم فرهنگی از طریق امکانات ارتباط جمعی و اجتماعی مبتنی بر تکنولوژی از طرف بیگانگان وجود دارد .
طبقه بندی: اطلاع رسانی،  فرهنگی،  اجتماعــی، 
برچسب ها: حیدر مردانه، فرهنگ، تکنولوژی، اینترنت، شبکه های اجتماعی،
ارسال توسط حیدر مردانه
صفحات ویژه
پیوند های روزانه
نظر سنجی
این وبلاگ را به چه میزان جهت ارتقاء فرهنگ عمومی مناسب میدانید ؟

آرشیو مطالب
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات