غزل فرهادی
مقالات ، یادداشت ، تحلیلها ، اطلاعات عمومی ، www.G-Farhadi.ir

نفر
تاریخ : دوشنبه 29 تیر 1394

غزل فرهادی ، روانشناس و مدیر مسئول هفته نامه طلوع بیداری


شبکه های اجتماعی

فواید و خطرات

امروزه با دسترسی به تکنولوژی و بدنبال آن ساخت محصولات مبتنی بر تکنولوژی روز در جهان باعث تحول در زندگی ، مخصوصا ارتباطات شده است . پیدایش اینترنت در عصر حاضر از عمده ترین کانالهای ارتباطی دنیا به شمار می رود .  با وجود اینترنت ، جهان به دهکده ای کوچک در بُعد تبادل اطلاعات و ارتباطات مبدل گشته است .

نقش اینترنت در جوامع امروزی رشد فزاینده ای را شاهد و ناظر است . بطوری که به یکی از ملزومات زندگی شهری و مدرن تبدیل شده ، با پیدایش اینترنت شبکه های اجتماعی نیز کم کم نمایان گردیده اند .


 

 

 

نقش شبکه های نوظهور اجتماعی، نقشی غیرقابل انکار، جدی و موثر در زندگی کنونی ، به بخصوصی در حوزه دیجیتال می باشد. که امروزه شاهد بروز بسیار گسترده آن در اشکال و انواع مختلف هستیم از جمله فیس بوک ـ facebook ، توییتر ـ twitter ، اسکایپ ـ skype ، اینستاگرام ـ instagram ، وایبر ـ viber ، واتس آپ ـ whatsapp  ، تانگو ـ tango ، لاین ـ line ، بیتالک ـ bee talk ، تلگرام ـ telegram و بسیاری از شبکه های فعال دیگر .

اکنون که شبکه های اجتماعی زندگی ما و بخصوص نو جوانان و جوانان را درگیر خود ساخته است باید برای استفاده صحیح و مناسب بکوشیم ، حال اینکه اگر استفاده از این ابزار ها کنترل شده و با آگاهی نسبی و شناخت کافی  باشد، تأثیر متناسبی خواهد داشت و موجب بهبود ارتباطات و رفاه می شود زیرا فطرت انسان همواره در پی بدست آوردن اطلاعات و برقراری ارتباط مفید است .

علاوه بر فوایدی که شبکه های اجتماعی می توانند در جهت اقتصادی، اجتماعی، تبلیغاتی، علمی و مذهبی  داشته باشند. قابلیت تبدیل شدن به ابزاری برای انحراف افراد جامعه را دارند . به سبب اینکه در شبکه ها ی یاد شده کاربران در فرمت گروه ها و صفحه های گفتگو می توانند به تبادل اطلاعات و نظرات بپردازند و انواع افکار و فرهنگ ها ممکن است بر این نرم افزارها تسلط داشته باشند که مخرب یا حتی سازنده باشند .

به والدینی که کودکان آنها از شبکه های اجتماعی استفاده مینمایند توصیه می گردد آگاهی و اطلاعات خود را در حد مناسبی افزایش داده و کنترل سازنده ای را اعمال نمایند .


طبقه بندی: اطلاع رسانی،  فرهنگی،  اجتماعــی، 
برچسب ها: فیس بوک ـ facebook، توییتر ـ twitter، اسکایپ ـ skype، لاین ـ line، اینستاگرام ـ instagram، تلگرام ـ telegram، شبکه های اجتماعی،
ارسال توسط غزل فرهادی
صفحات ویژه
پیوند های روزانه
نظر سنجی
این وبلاگ را به چه میزان جهت ارتقاء فرهنگ عمومی مناسب میدانید ؟

آرشیو مطالب
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات