غزل فرهادی
مقالات ، یادداشت ، تحلیلها ، اطلاعات عمومی ، www.G-Farhadi.ir

نفر
تاریخ : شنبه 7 دی 1392
غزل فرهادی  -  مدیر مسئول و صاحب امتیاز نشریه طلوع بیداری

مشارکت عمومی بستر توسعه جامعه شهری


حضور مردم در شهرهای بزرگ همراه با شهروندان بومی از اقشار و اقوام مختلف بشکل گسترده و فراوان مسائلی را در بر خواهد داشت و به این جهت موضوعاتی اندیشه می شود که در سرفصلهای مختلف به آن پرداخته شده است ، در این بخش به موضوع مشارکت عمومی و مردمی در راستای رشد جوامع شهری می پردازیم .

توسعه شهری توسط یک مدیریت یکدست و مشارکتی در گستره عمومی محقق می شود زیرا مشاهده گردیده که همواره بخش دولتی در اکثر جوامع با محدودیت هایی مواجه است. ایجاد نگرش مثبت به مشاركت اجتماعی و جلب اعتماد عمومی مردم نسبت به مسئولین و در سطحی دیگر ایجاد اعتماد و سهیم کردن عامه فعال جامعه به مسئولیت ها و تصمیم گیری هادر برخی امور شهری و همچنین فرهنگ سازی و بسترسازی مناسب برای مشارکت کل جامعه در ساخت محیط زندگی یکی از مهمترین راهکارهای توسعه شهر محسوب می شود .

در این راستا می توان در غالب محله محوری در شهر ها به ترغیب عموم به مشارکت هایی از قبیل داشتن طرحهای فنی و اقتصادی ، مدیریت خلاق در برنامه های فرهنگی و تربیتی ، رسانه و اطلاع رسانی ، و مخصوصا در طرحهای زیر ساختی پرداخته شود و برای تحقق این موضوع باید برنامه ریزی و سیاستهای خاصی از سوی مدیران ارشد شهر و حتی جوامع بزرگتر لحاظ گردد که از مهمترین آنها این است که برای نفع مردم مشارکتها ملموس بوده یا ضرورت آن به نحوه شایسته ای اطلاع رسانی گردد  و در این میان ضرورت کارشنایی دقیق و فنی در شناسایی موضوع حائز اهمیت برای مشارکت ، بسیار مهم است . دست اندر کاران باید بکوشند با نگاهی کلی گرایانه و توسعه گر برنامه ریزی شده به جذب و جلب تمامی مشارکت های ممکن و آزادسازی پتانسیل های موجود و خلق توانایی ها بپردازند.

فرهنگ سازی از سنین خردسالی در راستای طرحهای زیر ساختی ، استفاده از سازمانها و نهادهای غیر دولتی ( NGO ) ایجاد انگیزه و روحیه در اقشار مختلف با استفاده از ابزار های گوناگون رسانه ای و همچنین فیلم و کتاب ، تشویق و معرفی عمومی ، اختصاص پاداشهای مالی به طرحهای برگزیده و ایده آل برنامه ریزی و طراحی علمی و کارشناسی مناسب توسعه شهری و... راهکارهای دیگری برای جلب میزان مشارکت عمومی میباشند .

در مسیر سیاست گذاری های اهداف کلی مشارکت باید شهروندان در تصمیم گیری ها بصورت مستقیم یا غیر مستقیم نقش داشته باشند. زیرا اعتقاد برین است ، افرادی که در مسیر برنامه ریزی زندگی می کنند یا بهتر اینکه در راهبری جامعه به اندازه خود در بخشهای گوناگون یاد شده مشارکت دارند از دانش بیشتری در راستای امور مربوط به خود و جامعه  نسبت به افرادی که فقط تحت  تأثیر تصمیمات قرار می گیرند  برخوردارند و این خود یکی از راههای غیر مستقیم در توسعه کلان شهری است

نقش رسانه و ابزارههای گرافیکی و ... بسیار مهم و ضروری است و مطلبد مسئولین برای مهیا و بستر سازی وجود مقتدرانه رسانه ها با همفکری منتقدین و صاحب نظران اقدامات اساسی و سازنده انجام دهند . همچنین در کلانشهری همچون البرز با توجه به ملموس بودن رسانه های مکتوب و مطبوعات در مسائل خاص شهر ، باید توجهات بیشتری برای رشد و گستردگی آن برای استفاده بیشتر و مشارکت عمومی گردد .

رسانه های مکتوب و مطبوعات در مسائل خاص شهر ، باید توجهات بیشتری برای رشد و گستردگی آن برای استفاد

ارسال توسط غزل فرهادی
صفحات ویژه
پیوند های روزانه
نظر سنجی
این وبلاگ را به چه میزان جهت ارتقاء فرهنگ عمومی مناسب میدانید ؟

آرشیو مطالب
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات