غزل فرهادی
مقالات ، یادداشت ، تحلیلها ، اطلاعات عمومی ، www.G-Farhadi.ir

نفر
تاریخ : سه شنبه 17 دی 1392

حیدر مردانه - کارشناس امور فرهنگی و اجتماعی

توسعه فرهنگ با رویکرد مطالعه

پاسخگوی نیازهای مادی و معنوی مردم

 

همانگونه که معرف جوامع بشری در ابعاد گوناگون و گستره ، فرهنگ و هویت فرهنگی یک جامعه است ، توسعه فرهنگی نیز منجر به خود باوری در آن جامعه می گردد که این موضوع خود برای ساختار مناسبتر ، شکل گیری و هویت فرهنگی جامعه تاثیر شایانی خواهد داشت.

جامعه با ارتقاء و توسعه فرهنگی ، با دیدگاه ارج نهادن به ارزش های ملی و همچنین محلی ، می تواند از طریق برنامه ریزی های فرهنگی و اجتماعی که مطالعه یکی از آنهاست ، به نیازهای اقوام و ملل خود ، خواه معنوی و یا مادی پاسخ دهد . 

در جوامع امروزی که دانش علمی مردم روز به روز در حال افزایش است ، برای توسعه و ارتقاء فرهنگ همگام با پیشرفت علمی و دانش ، علاوه بر اقدامات شایسته ای که تا کنون انجام گرفته است ، باید از سوی دست اندرکارن و مسئولین ملی و همچنین مدیران محلی ، بویژه در شهرهای کلان و مادر شهرها ، تمهیداتی نوین و متناسب با فضای کنونی جامعه اندیشیده شود .
برای مشاهده ادامه مطلب اینجا کلیک کنید
برچسب ها: متروپلیس، مطالعه، فرهنگ، نیازهای مادی و معنوی، Metropolis، حیدر مردانه،
ارسال توسط حیدر مردانه

محسن پوراسماعیل کارشناس مدیریت فرهنگی

هفته گردشگری بهانه ای است تا با نگرشی ویژه به زیرساخت های امر گردشگری در استان تازه تاسیس البرز و پتانسیل های آن بپردازیم،ظرفیت هایی که شاید تاکنون به درستی به آن پرداخته نشده و در صورت شکوفایی بستر مناسبی برای رونق صنعت گردشگری در این استان خواهد بود.

استان البرز در بخش گردشگری پتانسیل های بالایی دارد اما این نقاط قوت در نوع خود بالقوه باقی مانده و نیازمند نگرشی صحیح است.

هم اکنون نبود مراکز اقامتی جوابگوی جمعیت گردشگران نیست و حمایت از طرحهای گردشگری در این استان نیز باید افزایش یابد.

جذب سرمایه گذاران در زمینه گردشگری و اجرای طرحهای سرمایه گذاری نیازمند تسهیل اجرای طرح جامع گردشگری است که باید مسئولان این استان
 به این امر توجه ویژه ای داشته باشند.

تمام مسئولان استان البرز برای بالندگی این استان در این زمینه باید متحد شوند و زیر ساختهای گردشگری را در این استان به وجود بیاورند.

تعمق در مسئله گردشگری ، زندگی انسان ها را دگرگون خواهد کرد و بازدید از میراث فرهنگی که از گذشتگان برای ما بر جا مانده است می تواند راه و مسیر زندگی آینده را ترسیم کند.

انسان ها می توانند با بهره گیری از نعمتهای خدادادی در طول زندگی آثار ماندگاری از خود به یادگار بگذارند که این تأثیرات در شکوفایی قابلیت های گردشگری و رونق گرفتن صنعت توریسم می تواند امری فرهنگ ساز باشد.

افزایش امکانات اقامتگاهی به رشد و توسعه گردشگری در این استان کمک می کند ضمن اینکه تحقق این امر موجب افزایش آمار اشتغالزایی نیز می شود و مسئولان می توانند به کمک آن برای تعداد قابل توجهی از افراد در زمینه های اقامتی صنعت توریسم اشتغال ایجاد کنند.

همچنین تححقق امر یاد شده موجب افزایش  حضور گردشگران خارجی در استان البرز می شود و به موازات امر یاد شده مسئولان می توانند میزان گردشگر داخلی که قرار است از استان البرز بازدید کنند را نیز افزایش دهند.

 پس لازم است به همان میزان که جنبه های صنعتی استان البرز معرفی می شود  جنبه های دیگر این استان نیز معرفی شود تا همه افراد از وجود قابلیتهای مختلف در این استان مطلع شوند.

به هر روی شهرستان کرج دارای حدودا 110 اثر تاریخی،گردشگری است که این مهم ظرفیت عظیمی در بخش گردشگری و جذب توریست است.

 ارسال توسط محسن پور اسماعیل

سینما دستاوردی بشری است که در جهت اعتلای فرهنگ و تمدن یک جامعه می کوشد.بی شک سینما یک نیاز اساسی است که در هر جامعه مدرن می بایست وجود داشته باشد تا از طریق آن انتقال فرهنگ ها،آداب و رسوم و تصویری از تاریخ گذشته به جوامع گوناگون وبرای نسل های مختلف برای مردم یک شهر یا کشور صورت گیرد.

سینما دستاوردی بشری است که در جهت اعتلای فرهنگ و تمدن یک جامعه می کوشد.

لازم است سینما در یک شهر وجود داشته باشد تا در زمان اوقات فراغت، شهروندان از آن به نحو احسنت استفاده کنند.

به جرأت می توان گفت سینما رسانه ای است که پایه گذار احساسات رو به رشد بشری بوده و در بقای فرهنگ و تمدن جامعه بسیار تأثیر گذار که هدف آن بنیان نهادن صحیح ساختمان اندیشه و فکر انسان بوده است.

از آنجایی که سینما به عنوان هفتمین هنر شناخته شده است،شاید بتوان گفت که شش هنر(ادبیات،موسیقی،معماری،نقاشی،مجسمه سازی و تئاتر)را در برگرفته و نقش تکمیل کننده تری را در زندگی شهروندان یک جامعه دارد.

استان البرز با توجه به دارا بودن استعدادهای فراوان هنری و پتانسیل های موجود در هنر کشور و تعداد زیادی شهر،شهرستان و شهرک و برخورداری از بافتی ناهمگون و قالب فرهنگی متنوع بالطبع نیازمند مراکز فرهنگی و هنری مناسب می باشد و این در حالیست که تنها 4 سینما در این استان وجود دارد.

در استان البرز که مردم تا حدی سالن سینما را به فراموشی سپرده اند و از آن فاصله گرفته اند،نیاز است در گسترش این سرمایه فرهنگی و اجتماعی بیشتر بکوشیم تا مکانهای تفریحی بیشتری در خدمت شهروندان قرار دهیم تا آنها بتوانند در اوقات فراغت حق انتخاب بیشتری برای زمان تفریح خود داشته باشند.

متولیان امر فرهنگ سازی در استان البرز و مدیران ارشد شهر می بایست بسترهای لازم را برای این عرصه فراهم آورند،زیرا هنر در جهت تعالی روان و عاطفه انسان ها گام برمی دارد،همچنین هنر سینما نیز از سوی مخاطبان مورد بی مهری قرار گرفته که نیازمند توجه بیشتر مسئولان و مردم می باشد.


از جمله علل تأثیر گذار در این مقوله کمبود سینما ،فضای نا مناسب داخل سینما،کمبود امکانات سینماها و یا خرید CD وDVD فیلم به اصطلاح پرده ای یا شبکه خانگی و دانلود از اینترنت...که از طریق مخاطبان صورت می گیرد سازندگان و فعالان عرصه سینما را بسیار اذیت کرده و آنان را در تهیه فیلم های با کیفیت بالا دلسرد می کند و در بسیاری شهرها و سالن های سینما را به تعطیلی می کشاند.

امید می رود تعامل و همکاری مسئولین و مردم بنواند این هنر تعالی بخش را از انزوا خارج کرده و به آن رونق بیشتری ببخشد.ارسال توسط محسن پور اسماعیل
( تعداد کل صفحات سایت :2)      [1]   [2]  

صفحات ویژه
پیوند های روزانه
نظر سنجی
این وبلاگ را به چه میزان جهت ارتقاء فرهنگ عمومی مناسب میدانید ؟

آرشیو مطالب
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات